Storebekk kraftverk: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Eksterne lenker: rettet skrivefeil
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Rettet elvenavn
Line 1: Line 1:
[[Fil:Storebekk kraftverk Øvre Dåsvatn 170912.JPG|miniatyr|høyre|Storebekk kraftverk i [[Dåsvannsdalen]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
[[Fil:Storebekk kraftverk Øvre Dåsvatn 170912.JPG|miniatyr|høyre|Storebekk kraftverk i [[Dåsvannsdalen]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Storebekk kraftverk''' er eit privat småkraftverk i [[Evje og Hornnes kommune]]. Det vart bygd i 2004 av [[Eco Bygg]]. [[Hasso Hannås]] er dagleg leiar og eig kraftverket saman med Øyvind Gundersen. Det er dam på heia og kraftstasjonsbygg ved [[Øvre Dåsvatn]]. Fallhøgda er 265 meter og røyrgata er 1900 meter. Opphaceleg vart det sett inn ein vertikal peltonturbin med tre strålar frå Fadum tekniske i Drammen på grunn av linjekapasiteten. Men då dei ytre føresetnadene endra seg, vart turbinen bytta ut med ein turbin med fem strålar. Den første generatoren er flytta til [[Nasvatn]] i [[Tovdal]] og turbinen med kontrollanlegg er flytta til [[Veiåni (Åseral)|Veiåni]] i [[Åseral]].
'''Storebekk kraftverk''' er eit privat småkraftverk i [[Evje og Hornnes kommune]]. Det vart bygd i 2004 av [[Eco Bygg]]. [[Hasso Hannås]] er dagleg leiar og eig kraftverket saman med Øyvind Gundersen. Det er dam på heia og kraftstasjonsbygg ved [[Øvre Dåsvatn]]. Fallhøgda er 265 meter og røyrgata er 1900 meter. Opphaceleg vart det sett inn ein vertikal peltonturbin med tre strålar frå Fadum tekniske i Drammen på grunn av linjekapasiteten. Men då dei ytre føresetnadene endra seg, vart turbinen bytta ut med ein turbin med fem strålar. Den første generatoren er flytta til [[Nasvatn]] i [[Tovdal]] og turbinen med kontrollanlegg er flytta til [[Veiånæ (Åseral)|Veiånæ]] i [[Åseral]].


==Kjelder==
==Kjelder==

Versjonen frå 2. august 2022 kl. 08:31

Storebekk kraftverk i Dåsvannsdalen.

Storebekk kraftverk er eit privat småkraftverk i Evje og Hornnes kommune. Det vart bygd i 2004 av Eco Bygg. Hasso Hannås er dagleg leiar og eig kraftverket saman med Øyvind Gundersen. Det er dam på heia og kraftstasjonsbygg ved Øvre Dåsvatn. Fallhøgda er 265 meter og røyrgata er 1900 meter. Opphaceleg vart det sett inn ein vertikal peltonturbin med tre strålar frå Fadum tekniske i Drammen på grunn av linjekapasiteten. Men då dei ytre føresetnadene endra seg, vart turbinen bytta ut med ein turbin med fem strålar. Den første generatoren er flytta til Nasvatn i Tovdal og turbinen med kontrollanlegg er flytta til Veiånæ i Åseral.

Kjelder

Eksterne lenker


Aust-Agder våpen Kraftverk i Otra
   Breive · Skarje · Skarg · Holen · Hommsåne · Kveasåni· Brokke · Bjørgum · Straume · Hekni · Hovatn · Nordåni · Nånes & Mele · Longerak · Storebekk · Uleberg · Fennefoss kraftverk · Iveland · Nomeland · Steinsfoss · Hunsfoss · Vigelandsfoss   


Kart

Laster kart ...