Høgetveit: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
smaken av Setesdal
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
ekstern lenke
Line 12: Line 12:
*[https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/morellene-som-kan-nytes-hele-aret/id2462228/ Om morelledyrking på Høgetveit]
*[https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/morellene-som-kan-nytes-hele-aret/id2462228/ Om morelledyrking på Høgetveit]
*[http://www.smakenavsetesdal.no/produsentar/presentasjon/hgetveit-gard Smaken av Setesdal]
*[http://www.smakenavsetesdal.no/produsentar/presentasjon/hgetveit-gard Smaken av Setesdal]
==Eksterne lenker==
*[https://www.nrk.no/sorlandet/morellsesongen-er-i-gang-1.13063727 Reportasje om morelldyrkinga hos nrk.no/sorlandet]


== Kart ==
== Kart ==

Versjonen frå 29. juli 2016 kl. 11:11

Bærtunnel på Høgetveit.
Foto: Høgetveit gård

Høgetveit er ein gard (gnr. 44) i Evje og Hornnes. Garden ligg på heia aust for Evje sentrum, langs Fylkesveg 292 som går frå Galteland mot Iveland. Mellom nabogardane er Rosseland i nord-vest, Kjebekk i nord-aust og Lauvland i sør-vest.

På første halvdel av 1900-talet var det svær gruvedrift etter feltspat på Høgetveit. I dag driv eigarane Sjur Høgetveit og Wenche Rundsag Høgetveit stort innan fruktproduksjon, særleg med morellar, som dei marknadsfører innan Smaken av Setesdal, men også sel til grossist og til folk som kjem innom.

Historie

Garden er i bruk i 1601, og svarer då både leidang og tidend. Men namnet tyder på at han ikkje er eldre enn frå omlag 1200. Rundt den tida gjekk «hå» over til «høg». Truleg har garden gått ut frå Åmland, som i si tid igjen kanskje er gått ut frå den eldre og meir sentrale garden Rosseland.

Kjelder

Eksterne lenker

Kart

Laster kart ...