Torborg Uleberg: Skilnad mellom versjonar
Torborg Uleberg |
Barn |
||
| Line 5: | Line 5: | ||
I 1942 gifta ho seg med Søren, som flytta til Kleven. Ho var mykje med i gardsdrifta, og stelte kyr og sauer heilt til ho var i 70-åra. Ho dreiv også med farging av garn og veving. | I 1942 gifta ho seg med Søren, som flytta til Kleven. Ho var mykje med i gardsdrifta, og stelte kyr og sauer heilt til ho var i 70-åra. Ho dreiv også med farging av garn og veving. | ||
Foreldra | Torborg og Søren fekk tre born saman: [[Ingrid Birkeland]] (fødd 1943), [[Anne Marie Pedersen]] (fødd 1945) og [[Torgeir Uleberg]] (fødd 1948). Foreldra hennar var [[John T. Dåsvatn]] og [[Anna S. Dåsvatn]] (fødd Ose). | ||
== Kjelder == | == Kjelder == | ||
Versjonen frå 16. februar 2017 kl. 10:36
Torborg Uleberg (fødd 15. april 1906, død 26. februar 1990) var husmor og bonde på småbruket Kleven på Øvre Dåsvatn i Dåsvannsdalen i Hornnes. Ho var gift med Søren T. Uleberg.
Torborg gjekk på Møglestu husmorskule. I ungdomen arbeidde ho i tolv somrar på Ryen Sommerhjem på Tveit i Kristiansand. Då mor hennar fekk dårlegare helse, flytta ho heim til Kleven. I feriane var ho i mange år på heiegarden Vetrhus og stelte og kokte for Asbjørnsen-familien.
I 1942 gifta ho seg med Søren, som flytta til Kleven. Ho var mykje med i gardsdrifta, og stelte kyr og sauer heilt til ho var i 70-åra. Ho dreiv også med farging av garn og veving.
Torborg og Søren fekk tre born saman: Ingrid Birkeland (fødd 1943), Anne Marie Pedersen (fødd 1945) og Torgeir Uleberg (fødd 1948). Foreldra hennar var John T. Dåsvatn og Anna S. Dåsvatn (fødd Ose).