Hopp til innhald

Åvollskleiv: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Rettet tegnsetting
 
(3 mellomversjonar av den same brukaren er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
[[Fil:Åvollskleiv Tingbergheia Evje 120526.jpg|mini|høgre|Toppen av Åvollskleiva [[12. mai 2026]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Åvollskleiv''' er bakken på [[Arendalsvegen]] ([[Fylkesveg 42]]) oppover forbi [[Tingbergheia bustadfelt]] til vegen flater ut i [[Grasdalen (Evje)|Grasdalen]] på [[Evje]].  
'''Åvollskleiv''' er bakken på [[Arendalsvegen]] ([[Fylkesveg 42]]) oppover forbi [[Tingbergheia bustadfelt]] til vegen flater ut i [[Grasdalen (Evje)|Grasdalen]] på [[Evje]].  


Frå toppen av kleiva går det merka turløype opp til [[Ørnefjell (Evje)|Ørnefjell]]. [[Langeline taubane]] mellom [[Flåt nikkelgruve]] og [[Evje nikkelverk]] kryssa Arendalsvegen i Åvollskleiv.
Frå toppen av kleiva går det merka turløype opp til [[Ørnefjell (Evje)|Ørnefjell]].  
 
[[Langeline taubane]] mellom [[Flåt nikkelgruve]] og [[Evje nikkelverk]] kryssa Arendalsvegen i Åvollskleiv. Det var eit overbygg over vegen her med eit kraftig stålnett. Det skulle hindre at ikkje noko av det som blei transportert over vegen kunne dette ned og skade nokon i vegbanen. Det passerte mange kibbar fullasta med jernmalm i muinuttet.


== Kjelder ==
== Kjelder ==
*Norgeskart.no
*Norgeskart.no
*[[Sigmund Monen]],''[[Flåt nikkelgruver og bygda. Arbeidarhistoriar]], utgjeve av Evje og Hornnes kommune, 2016, side 168
*[[Sigmund Monen]],''[[Flåt nikkelgruver og bygda. Arbeidarhistorie]]'', utgjeve av Evje og Hornnes kommune, 2016, side 168


== Kart ==
== Kart ==

Siste versjonen frå 27. mai 2026 kl. 09:52

Toppen av Åvollskleiva 12. mai 2026.

Åvollskleiv er bakken på Arendalsvegen (Fylkesveg 42) oppover forbi Tingbergheia bustadfelt til vegen flater ut i GrasdalenEvje.

Frå toppen av kleiva går det merka turløype opp til Ørnefjell.

Langeline taubane mellom Flåt nikkelgruve og Evje nikkelverk kryssa Arendalsvegen i Åvollskleiv. Det var eit overbygg over vegen her med eit kraftig stålnett. Det skulle hindre at ikkje noko av det som blei transportert over vegen kunne dette ned og skade nokon i vegbanen. Det passerte mange kibbar fullasta med jernmalm i muinuttet.

Kjelder

Kart

Laster kart ...