Grendi: Skilnad mellom versjonar
Utsjånad
sInkje endringssamandrag |
s nokre av gardane i Grendi, fleir kjem |
||
| Line 2: | Line 2: | ||
'''Grendi''' er ei bygd på austsida av [[Byglandsfjorden]] i sør [[Bygland kommune]], men nord for [[Byglandsfjord]]. Bygda ligg 18 km sør for Bygland sentrum. Det er fleire verksemder i Grendi. Om ein kjem [[Riksveg 9]] frå nord, kjem ein først til [[Grendi Handel]] som blei nedlagt i desember 2013 på austsida av vegen. Like etter kjem ein til [[Årdal kyrkje]], på vestsida av vegen og kyrkjegarden på austsida. Like etter kyrkja er det eit vegkryss der vegen fører opp til [[Landeskogen]]. Heilt sør i Grendi ligg [[Almedal sagbruk]]. | '''Grendi''' er ei bygd på austsida av [[Byglandsfjorden]] i sør [[Bygland kommune]], men nord for [[Byglandsfjord]]. Bygda ligg 18 km sør for Bygland sentrum. Det er fleire verksemder i Grendi. Om ein kjem [[Riksveg 9]] frå nord, kjem ein først til [[Grendi Handel]] som blei nedlagt i desember 2013 på austsida av vegen. Like etter kjem ein til [[Årdal kyrkje]], på vestsida av vegen og kyrkjegarden på austsida. Like etter kyrkja er det eit vegkryss der vegen fører opp til [[Landeskogen]]. Heilt sør i Grendi ligg [[Almedal sagbruk]]. | ||
Bygda hadde tidlegare barneskule. Den er no gjort om til grendehus. Staden hadde tidlegare postkontor med postnummer 4742 Grendi og | Bygda hadde tidlegare barneskule. Den er no gjort om til grendehus. Staden hadde tidlegare postkontor med postnummer 4742 Grendi og post i butikk. | ||
==Gardar i Grendi == | |||
*[[Bakke (Grendi)|Bakke]] | |||
*[[Greibrokk (Grendi)|Greibrokk]] | |||
*[[Nedre Lande (Grendi)|Nedre Lande]] | |||
*[[Øvre Lande (Grendi)|Øvre Lande]] | |||
*[[Åsen (Grendi)|Åsen]] | |||
==Kart== | ==Kart== | ||
Versjonen frå 18. februar 2014 kl. 22:10

Foto: Reidar Tveito
Grendi er ei bygd på austsida av Byglandsfjorden i sør Bygland kommune, men nord for Byglandsfjord. Bygda ligg 18 km sør for Bygland sentrum. Det er fleire verksemder i Grendi. Om ein kjem Riksveg 9 frå nord, kjem ein først til Grendi Handel som blei nedlagt i desember 2013 på austsida av vegen. Like etter kjem ein til Årdal kyrkje, på vestsida av vegen og kyrkjegarden på austsida. Like etter kyrkja er det eit vegkryss der vegen fører opp til Landeskogen. Heilt sør i Grendi ligg Almedal sagbruk.
Bygda hadde tidlegare barneskule. Den er no gjort om til grendehus. Staden hadde tidlegare postkontor med postnummer 4742 Grendi og post i butikk.