Høgetveit: Skilnad mellom versjonar
Hopp til navigering
Hopp til søk
Litt om nabogårder |
s Lagt inn noen lenker |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
'''Høgetveit''' er ein gard (gnr. 44) i [[Evje og Hornnes]]. Garden ligg aust for [[Evje | '''Høgetveit''' er ein gard (gnr. 44) i [[Evje og Hornnes]]. Garden ligg aust for [[Evje]] sentrum, langs [[Fylkesveg 292]] som går frå [[Galteland]] mot [[Iveland]]. Mellom nabogardane er [[Rosseland]] i nord-vest, [[Kjebekk]] i nord-aust og [[Lauvland]] i sør-vest. | ||
På første halvdel av 1900-talet var det svær gruvedrift etter feltspat på Høgetveit. I dag driv eigarane [[Sjur Høgetveit]] og [[Wenche Rundsag Høgetveit]] stort innan fruktproduksjon, særleg med morellar. | På første halvdel av 1900-talet var det svær gruvedrift etter feltspat på Høgetveit. I dag driv eigarane [[Sjur Høgetveit]] og [[Wenche Rundsag Høgetveit]] stort innan fruktproduksjon, særleg med morellar. | ||
== Historie == | == Historie == | ||
Garden er i bruk i 1601, og svarer då både leidang og tidend. Men namnet tyder på at han ikkje er eldre enn frå omlag 1200. Rundt den tida gjekk «hå» over til «høg». Mest truleg har garden gått ut frå | Garden er i bruk i 1601, og svarer då både leidang og tidend. Men namnet tyder på at han ikkje er eldre enn frå omlag 1200. Rundt den tida gjekk «hå» over til «høg». Mest truleg har garden gått ut frå Rosseland. | ||
== Kjelder == | == Kjelder == | ||
Versjonen frå 18. november 2015 kl. 12:41
Høgetveit er ein gard (gnr. 44) i Evje og Hornnes. Garden ligg aust for Evje sentrum, langs Fylkesveg 292 som går frå Galteland mot Iveland. Mellom nabogardane er Rosseland i nord-vest, Kjebekk i nord-aust og Lauvland i sør-vest.
På første halvdel av 1900-talet var det svær gruvedrift etter feltspat på Høgetveit. I dag driv eigarane Sjur Høgetveit og Wenche Rundsag Høgetveit stort innan fruktproduksjon, særleg med morellar.
Historie
Garden er i bruk i 1601, og svarer då både leidang og tidend. Men namnet tyder på at han ikkje er eldre enn frå omlag 1200. Rundt den tida gjekk «hå» over til «høg». Mest truleg har garden gått ut frå Rosseland.
Kjelder
- Oddmund Mogstad, Gardsnamn i Evje, artikkel i Arnstein 2008, side 34