Minnesteinen etter Napoleonskrigane: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Oppdatert til 2023
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Oppdatert etter å ha blitt satt opp igen
Line 1: Line 1:
[[Fil:Minnebautaen etter krigen 1807-1814.JPG|miniatyr|høyre|Minnesteinen medan han stod i Evje sentrum. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
[[Fil:Minnebautaen etter krigen 1807-1814.JPG|miniatyr|høyre|Minnesteinen medan han stod i Evje sentrum. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Minnesteinen etter Napoleonskrigane''' er ei høg steinstøtte som er reist til minne om dei frå [[Evje]] som var med i «Napoleonskrigane» 1807-1814. Ho stod i den lille parken mellom [[Sentrumsbygget]] og [[Evje og Hornnes Sparebank]]. Men i samband med ombygging av sentrumsgata gjennom Evje til [[Miljøgate Evje sentrum|miljøgate]] 2015-2016, bestemte [[Evje og Hornnes kommune]] at minnestøtta skulle flyttast til Forsvarsmuseet på [[Evjemoen]]. Seinare kom det ei ny avgjerd, der det blei bestemt at støtta skulle stå ved [[Kongshaugen]] på [[Verksmoen]]. Pr. april 2023 er støtta enno ikkje sett opp att.  
'''Minnesteinen etter Napoleonskrigane''' er ei høg steinstøtte som er reist til minne om dei frå [[Evje]] som var med i «Napoleonskrigane» 1807-1814. Ho stod i den lille parken mellom [[Sentrumsbygget]] og [[Evje og Hornnes Sparebank]]. Men i samband med ombygging av sentrumsgata gjennom Evje til [[Miljøgate Evje sentrum|miljøgate]] 2015-2016, bestemte [[Evje og Hornnes kommune]] at minnestøtta skulle flyttast til Forsvarsmuseet på [[Evjemoen]]. Seinare kom det ei ny avgjerd, der det blei bestemt at støtta skulle stå ved [[Kongshaugen]] på [[Verksmoen]]. I september 2024 blei ho sett opp att.  


== Namna på minnesteinen ==
== Namna på minnesteinen ==

Versjonen frå 13. september 2024 kl. 19:29

Fil:Minnebautaen etter krigen 1807-1814.JPG
Minnesteinen medan han stod i Evje sentrum.

Minnesteinen etter Napoleonskrigane er ei høg steinstøtte som er reist til minne om dei frå Evje som var med i «Napoleonskrigane» 1807-1814. Ho stod i den lille parken mellom Sentrumsbygget og Evje og Hornnes Sparebank. Men i samband med ombygging av sentrumsgata gjennom Evje til miljøgate 2015-2016, bestemte Evje og Hornnes kommune at minnestøtta skulle flyttast til Forsvarsmuseet på Evjemoen. Seinare kom det ei ny avgjerd, der det blei bestemt at støtta skulle stå ved KongshaugenVerksmoen. I september 2024 blei ho sett opp att.

Namna på minnesteinen

Kjelder