Hunsfossen: Skilnad mellom versjonar
Hopp til navigering
Hopp til søk
s Liten språkendring |
s Lenke til flere bilder av fossen |
||
| Line 3: | Line 3: | ||
[[Agder Energi]] har frå 2006 utnytta Hunsfossen til kraftproduksjon i [[Uleberg kraftverk]], og vassføringa i fossen har etter det vorte sterkt redusert. | [[Agder Energi]] har frå 2006 utnytta Hunsfossen til kraftproduksjon i [[Uleberg kraftverk]], og vassføringa i fossen har etter det vorte sterkt redusert. | ||
== Eksterne lenker == | |||
*[https://www.flickr.com/photos/51710523@N08/albums/72157657877789646 Fleire bilete av Hunsfossen på Flickr] | |||
==Kart== | ==Kart== | ||
Versjonen frå 30. august 2015 kl. 08:13
Hunsfossen er ein svær foss i Skjerka rett aust for Uleberg i Dåsvannsdalen i Hornnes. Her stuper Skjerka i fleire trinn ned i ei djup bekkekløft. Fleire av dei øvste trinna i fossen har ei fallhøgde på meir enn 10 meter. På ei strekning på 700-800 meter er den samla fallhøgda om lag 110 meter.
Agder Energi har frå 2006 utnytta Hunsfossen til kraftproduksjon i Uleberg kraftverk, og vassføringa i fossen har etter det vorte sterkt redusert.