Longerak kraftverk: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
lenkefiks
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lagt inn eksterne lenker
Line 9: Line 9:


==Eksterne lenker==
==Eksterne lenker==
*
*[http://www.moisund.com/2014/07/28/longerak-kraftstasjon/ Kathe M. Kjetsås vakre bilder av Longerak kraftstasjon på Moisund.com]
*
*[http://www.ae.no/virksomhet/vannkraft/kraftstasjoner/longerak-kraftstasjon/ Om Longerak kraftstasjon på nettsiden til Agder Energi]


[[Kategori:Bygninger i Bygland]]
[[Kategori:Bygninger i Bygland]]

Versjonen frå 29. november 2014 kl. 18:13

Longerak kraftverk er et vannkraftverk litt oppe i dalsiden ved Longerak i Bygland kommune. Kraftverket utnytter et fall på ca. 300 meter fra reguleringsmagasinet Longeraksvatnet, som reguleres mellom 598 og 594 moh. Installert effekt er 1,5 MW og midlere årsproduksjon er 8 GWh.

Kraftverket ble satt i drift i 1916, og var bygget for å forsyne Landeskogen tuberkulosesanatorium med strøm. I dag eies kraftstasjonen av Agder Energi.

Kraftstasjonsbygningen har en helt særegen arkitektur og beliggenhet, og beskrives ofte som et "eventyrslott i skogen".

Kilde

Eksterne lenker