Klomri (Holen): Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Klomri Holen
 
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Småpuss
 
(Éin mellomliggjande versjon av éin annan brukar er ikkje vist)
Line 1: Line 1:
'''Klomri''' er ein stad omlag der [[Dam Botsvatn]] ligg i dag, på garden [[Holen]] sin grunn, i [[Nordbygdi]] i [[Bykle]]. [[Gunnar O. Holen]] fann ein pilspiss her i 1955. Det vart også funne ein del flint. Arkeologar har meint at funna kan tyde på at det har vore ein steinalderbustad her, kanskje frå yngre steinalder.  
'''Klomri''' er ein stad om lag der [[Dam Botsvatn]] ligg i dag, på garden [[Holen]] sin grunn, i [[Nordbygdi]] i [[Bykle]]. [[Gunnar O. Holen]] fann ein pilspiss her i 1955. Det vart også funne ein del flint. Arkeologar har meint at funna kan tyde på at det har vore ein steinalderbustad her, kanskje frå yngre steinalder.  


== Kjelder ==
== Kjelder ==
*[[Olav M. Holen]], ''[[Nordbygdi - slik ho var]]'', 2. utgåve, 2013, side 83
*[[Olav M. Holen]], ''[[Nordbygdi - slik ho var]]'', 2. utgåve, 2013, side 76 og side 83


[8Kategori:Stadnamn i Bykle]]
[[Kategori:Stadnamn i Bykle]]
[[Kategori:Nordbygdi]]

Siste versjonen frå 11. februar 2026 kl. 11:46

Klomri er ein stad om lag der Dam Botsvatn ligg i dag, på garden Holen sin grunn, i Nordbygdi i Bykle. Gunnar O. Holen fann ein pilspiss her i 1955. Det vart også funne ein del flint. Arkeologar har meint at funna kan tyde på at det har vore ein steinalderbustad her, kanskje frå yngre steinalder.

Kjelder