Julekrysset Hornnes: Skilnad mellom versjonar
s kart |
s Byttet ut bildet med ett med lavere oppløsning |
||
| (Éin mellomversjon av den same brukaren er ikkje vist) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
[[Fil:Julekrysset Kjetså 041217.jpg|miniatyr|høyre|Julekrysset opna [[2. desember 2017]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]] | [[Fil:Julekrysset Kjetså 041217-3.jpg|miniatyr|høyre|Julekrysset opna [[2. desember 2017]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]] | ||
[[Fil:Julehuset Kjetsåkrysset 261116 (1).jpg|miniatyr|høyre|Julekrysset etter opninga [[26. november 2016]]. {{Byline|Geir Daasvatn}}]] | [[Fil:Julehuset Kjetsåkrysset 261116 (1).jpg|miniatyr|høyre|Julekrysset etter opninga [[26. november 2016]]. {{Byline|Geir Daasvatn}}]] | ||
'''Julekrysset Hornnes''' er eigedomen og huset til [[Kjell Rune Strømstad]] i [[Kjetsåkrysset]] [[Riksveg 9]]/[[Fylkesveg 42]] på [[Hornnes]], som kvart år i månadsskiftet november/desember blir pynta med julelys og opna med ein stor fest for publikum. Dei seinare åra har Kjell Rune fått god hjelp med pyntinga av sambuar [[Ruth Nyhaven]]. I 2017 kåra VG julehuset til det finaste i Norge. [[Fædrelandsvennen]] kåra huset til det finaste på Sørlandet. | '''Julekrysset Hornnes''' er eigedomen og huset til [[Kjell Rune Strømstad]] i [[Kjetsåkrysset]] [[Riksveg 9]]/[[Fylkesveg 42]] på [[Hornnes]], som kvart år i månadsskiftet november/desember blir pynta med julelys og opna med ein stor fest for publikum. Dei seinare åra har Kjell Rune fått god hjelp med pyntinga av sambuar [[Ruth Nyhaven]]. I 2017 kåra VG julehuset til det finaste i Norge. [[Fædrelandsvennen]] kåra huset til det finaste på Sørlandet. | ||
Opninga i 2018 var [[1. desember 2018]], og i 2019 | Opninga i 2018 var [[1. desember 2018]], og i 2019 lørdag [[30. november 2019]]. Då toppa Kjell Rune og Ruth arrangementet med å gifte seg foran ei stor folkemengde på rundt 2 000 menneske. | ||
== Historie == | == Historie == | ||
Siste versjonen frå 23. april 2023 kl. 11:12


Julekrysset Hornnes er eigedomen og huset til Kjell Rune Strømstad i Kjetsåkrysset Riksveg 9/Fylkesveg 42 på Hornnes, som kvart år i månadsskiftet november/desember blir pynta med julelys og opna med ein stor fest for publikum. Dei seinare åra har Kjell Rune fått god hjelp med pyntinga av sambuar Ruth Nyhaven. I 2017 kåra VG julehuset til det finaste i Norge. Fædrelandsvennen kåra huset til det finaste på Sørlandet.
Opninga i 2018 var 1. desember 2018, og i 2019 lørdag 30. november 2019. Då toppa Kjell Rune og Ruth arrangementet med å gifte seg foran ei stor folkemengde på rundt 2 000 menneske.
Historie
Første gong Kjell Rune pynta huset sitt var til jula 2011. Då hang han «bare» opp åtte lysslangar i det svære grantreet på eigedomen, og pynta med ei blå stjerne på toppen.
Under opninga i 2015 senka politiet fartsgrensa på Rv-9 forbi Julekrysset frå 80 km/t til 50 km/t, av omsyn til tryggleiken medan opninga stod på. 500-600 menneske kom for å sjå tenninga av julelysa.
Kjelder
- Facebooksida til Julehuset på Hornnes
- Artikkel om Julehuset på FVN.no, publisert 22. desember 2017
- Artikkel om Julehuset på FVN.no, publisert 28. november 2015
Kart