Ny jarnbane Oslo - Stavanger 1945

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Faksimile frå avisa Sørlandet

Etter krigen 1940-45 hadde ein optimistiske planar om bygging av ein ny indre stambane mellom aust- og vestlandet. Ein interkommunal komite for Rogaland og Telemark hadde detaljera planar der også Setesdal vart med. Utklyppet nedanfor sto i kristiansandsavisa Sørlandet berre eit par månader etter freden kom i 1945:

Den indre stambane Oslo - Stavanger

Den interkommunale jernbanekomite for Rogaland og Telemark arbeider med undersøkelse av jernbaneforbindelse gjennom det indre av landet, som ennå er uten tidsmessig samkvem med omverdenen. Den umiddelbare foranledning til at komiteen ble dannet, var de forhold som oppstod ved det tyske overfall. Det er satt i gang stikking og beregning av linjen om Bjørnarå. Dessuten undersøkes f.t. en linje fra Sinnes i Sirdal og Ådneram, Bykle og Hoslemo til Mo, samt en linje om Bordsjø-Mo-Dalen og en linje om Mo-Nesland-Høydalsmo med tilknytning over Seljord til Sørlandsbanen ved Bø eller Notodden.
Komiteen regner med at det i forbindelse med eventuell bygging av Indre stambane vil falle naturlig å forlenge Treungenbanen og Setesdalsbanen opp til denne stambane. Det er en forholdsvis enkel sak, hevder komiteen, og derved vil nye og større oppland bli knyttet til kystdistriktene.

Sjå også

Kjelde