Therese Hynnekleiv Norheim: Skilnad mellom versjonar
Oppdatert etter hennes bortgang |
s Lagt til en kategori |
||
| Line 15: | Line 15: | ||
{{DEFAULTSORT:Norheim, Therese Hynnekleiv}} | {{DEFAULTSORT:Norheim, Therese Hynnekleiv}} | ||
[[Kategori:Fødsler i 1927]] | [[Kategori:Fødsler i 1927]] | ||
[[Kategori:Dødsfall i 2023]] | |||
[[Kategori:Personer fra Evje og Hornnes kommune]] | [[Kategori:Personer fra Evje og Hornnes kommune]] | ||
Versjonen frå 22. oktober 2023 kl. 14:02
| Therese Hynnekleiv Norheim | ||
|---|---|---|
| Født: | 22. oktober 1927 | |
| Død: | 5. mars 2023 (95 år) | |
Therese Hynnekleiv Norheim (fødd 22. oktober 1927) er pensjonist og ivrig misjonskvinne i Evje. Ho bur i Kyrkjebygda nord for Evje sentrum.
Therese var i ungdomstida heime og stelte for foreldra sine på Evje. I 1955 var ho elev på Fjellhaug bibelskule. Året etter var ho elev på barnepleieskulen Småbarns Vel i Oslo. Der fekk ho jobb som assistent, og blei verande i fleire år. Då mora døydde, reiste ho heim att til Evje for å stelle for far sin. Seinare blei ho tilsett på arbeidsstova på Landeskogen i Grendi. Der var ho til ho pensjonerte seg som 60-åring.
Therese har vore sterkt engasjert i det religiøse arbeidet i heimbygda, spesielt i Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM). Ho var i ei årrekke leiar for barneforeninga Blåveisen. Ho var med i søndagsskulen på Tryggheim bedehus. Ho var også ivrig gitarspelar i musikklaget Håpet. Ho er framleis med i kvinneforeninga. Eit høgdepunkt kvart år er NLM si store messe på Rysstad.
Therese er eit kjent innsalg i folkelivet på Evje, der ho mest dagleg syklar frå Kyrkjebygda til sentrum for å handle.
I godt vaksen alder gifta Therese seg med enkemannen Per Norheim frå Flekkerøya. Han døydde etter at dei hadde vore gifte i bare sju år.
Kjelder
- Ingvard Østerhus, Therese Hynnekleiv Norheim 90 år, omtale i Setesdølen nr. 72, 2017, side 8
- Minneside etter Therese Hynnekleiv sin bortgang