Rundkjøringa på Byglandsfjord: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
Rundkjøring
 
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Rettet tegnsetting
 
(4 mellomversjonar av den same brukaren er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
'''Rundkjøringa på Byglandsfjord''' er ei rundkjøring på [[Riksveg 9]] på sørsida av [[Byglandsfjord]]. I 2025 vart det kjøpt inn eit anker til utsmykking av rundkjøringa. I tillegg skal det kome ei toghjul på skinner. Til saman symboliserer det [[Bjoren]] og [[Setesdalsbanen]].
[[Fil:Byglandsfjorden Rundt 050611-3.jpg|mini|høgre|Sykkelrittet [[Byglandsfjorden Rundt]] i rundkjøringa [[5. juni 2011]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Rundkjøringa på Byglandsfjord''' er ei rundkjøring i det tidlegare Senumskrysset på [[Riksveg 9]] på sørsida av [[Byglandsfjord]]. I 2025 vart det kjøpt inn eit anker til utsmykking av rundkjøringa. I tillegg skal det kome ei toghjul på skinner. Til saman symboliserer det [[Bjoren]] og [[Setesdalsbanen]].


== Kjelde ==
== Historie ==
Rundkjøringa vart bygt på Riksveg 9 i 1999. Ho var den første rundkjøringa i Setesdal. Hovudformålet med tiltaket var å redusere farten i området, og dermed få til ein sikrare skuleveg for elevane ved [[Byglandsfjord skule]].
 
== Kjelder ==
*[[Sigurd Haugsgjerd]]: ''Kjøpte utsmykking på finn.no''. Artikkel i [[Setesdølen nr. 40, 2025]] side 7
*[[Sigurd Haugsgjerd]]: ''Kjøpte utsmykking på finn.no''. Artikkel i [[Setesdølen nr. 40, 2025]] side 7
*[[Reidar Tveito]], ''[[Bommen, rundkøyringa og andre vegendringar rundt Byglandsfjord]]'', eige forlag, 2019, side 16–27
== Kart ==
{{#display_map: 58.66616581890806,7.812877517131378~Senumskrysset Byglandsfjord}}


[[Kategori:Riksveg 9]]
[[Kategori:Riksveg 9]]
[[Kategori:Byglandsfjord]]
[[Kategori:Byglandsfjord]]

Siste versjonen frå 8. juni 2025 kl. 22:10

Sykkelrittet Byglandsfjorden Rundt i rundkjøringa 5. juni 2011.

Rundkjøringa på Byglandsfjord er ei rundkjøring i det tidlegare Senumskrysset på Riksveg 9 på sørsida av Byglandsfjord. I 2025 vart det kjøpt inn eit anker til utsmykking av rundkjøringa. I tillegg skal det kome ei toghjul på skinner. Til saman symboliserer det Bjoren og Setesdalsbanen.

Historie

Rundkjøringa vart bygt på Riksveg 9 i 1999. Ho var den første rundkjøringa i Setesdal. Hovudformålet med tiltaket var å redusere farten i området, og dermed få til ein sikrare skuleveg for elevane ved Byglandsfjord skule.

Kjelder

Kart

Laster kart ...