Ånund K. Homme: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
Biografi: tre år
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
utvida
Line 1: Line 1:
[[Bilde:Ånund Kjetilson Homme 2010 (5)cr.JPG|thumb|Ånund K. Homme, mai 2010. <br /><small>''Foto: Siri Johannessen''</small>]]
[[Bilde:Ånund Kjetilson Homme 2010 (5)cr.JPG|thumb|Ånund K. Homme, mai 2010. <br /><small>''Foto: Siri Johannessen''</small>]]
''' Ånund Ketilson Homme''' (fødd [[28. januar]] 1930) var lærar fleire stader i landet før han kom heim til Valle kommune og vart kulturkonsulent og seinare utgjevar.  
''' Ånund Ketilson Homme''' (fødd [[28. januar]] 1930) var lærar fleire stader i landet før han kom heim til [[Valle kommune]] og vart kulturkonsulent og seinare utgjevar.  


==Biografi==
==Biografi==
Etter folkeskule og framhaldskule i heimbygda drog Ånund K. til Arendal for å gå på handelsskule. Den var han ferdig med i 1949, og i 1953 starta han på [[Hornnes landsgymnas]], der han tok eksamen i 1957. Så var han lærar på Veum skule eitt år, før han i 1958 starta på Oslo offentlege lærarskule, der han var ferdig i 1960. I 1961 gifta han seg med [[Nella Nerem Homme]] frå Herøy kommune på Sunnmøre.  
Etter folkeskule og framhaldskule i heimbygda drog Ånund K. til Arendal for å gå på handelsskule. Den var han ferdig med i 1949, og i 1953 starta han på [[Hornnes landsgymnas]], der han tok eksamen i 1957. Så var han lærar på Veum skule eitt år, før han i 1958 starta på Oslo offentlege lærarskule, der han var ferdig i 1960. Sidan har han teke grunnfag i norsk og tysk og EDB-utdanning for lærarar. Han har og teke vidarutdanning i tysk i Tyskland.


Etter å ha vore lærar på Toten folkehøgskule i tre år, var han lærar i Herøy på Sunnmøre i mange år. Han var på fleire skular der, han var og ungdomsleiar og aktiv i lokalradioen dei hadde.
I 1961 gifta han seg med [[Nella Nerem Homme]] frå Herøy kommune på Sunnmøre. Etter å ha vore lærar på Toten folkehøgskule i tre år, var han lærar i Herøy på Sunnmøre i mange år. Han var på fleire skular der, han var og ungdomsleiar og aktiv i lokalradioen dei hadde. I 1983-84 var han biblioteksjef og kultursekretær i Herøy. Han var leiar av Herøy folkeakademi i 12 år og medlem og nestformann i Møre og Romsdal opplysningsråd i ni år. Han har og vore leiar av Sunnmøre Mållag. Han var med på å stifte Herøy Mållag og leia det i mange år. Han var sekretær i det kommunale sang- og musikkutvalet i 12 år og formann i det kommunale kinostyret i fleire år. I 1986 vart han leiar i Herøy historielag, som hadde ansvar for Herøy gard, bygdemuseum og Herøy kystmuseum.


I 1987 kom han til Valle kommune som kulturkonsulent, ei stilling han hadde i 10 år. I den tida vart Valle kåra til Årets kulturkommune i Aust-Agder, og i finalen kom kommunen på andreplass. Ånund K. var og primus motor for litteraturseminara i Valle.
I 1987 kom han til Valle kommune som kulturkonsulent, ei stilling han hadde i 10 år. I den tida vart Valle kåra til Årets kulturkommune i Aust-Agder, og i finalen kom kommunen på andreplass. Ånund K. Homme var og primus motor for litteraturseminara i Valle. I hans tid som kulturkonsulent var Valle vertskommune for Sørlandsutstillingen. Han var og krumtapp i skriveseminar som Agder Litteraturlag heldt i Valle.  


Etter 10 år som kulturkonsulent vart han pensjonist i 1997.
Etter 10 år som kulturkonsulent vart han pensjonist i 1997.


==Aktiv pensjonisttid==
==Aktiv pensjonisttid==
Som pensjonist skipa han [[Setesdalsforlaget]], eit forlag som gjev ut bøker i samarbeid med forfattarar. Over 150 titlar har det blitt. Han var i ein lang periode engasjert i [[Valle pensjonistforening]], og han har vore aktiv i [[Agder Litteraturlag]].
Som pensjonist skipa han [[Setesdalsforlaget]], eit forlag som gjev ut bøker i samarbeid med forfattarar. Over 150 titlar har det blitt. Han var i ein lang periode engasjert i [[Valle pensjonistforening]], og han har vore aktiv i [[Agder Litteraturlag]]. Framleis er han leiar i Bykle og Valle kunstlag.  
==Prisar==
 
==Heder==
*Folkeakademienes Landsforbunds hederstegn 1986
*[[Målprisen til Valle mållag]] 2012
*[[Målprisen til Valle mållag]] 2012


==Kjelder==
==Kjelder==
*Ole Birger Lien: ''Eg vil stupe med skoa på'' Artikkel i [[Setesdølen]] 26. januar 2010 side 6
*Ole Birger Lien: ''Eg vil stupe med skoa på'' Artikkel i [[Setesdølen]] 26. januar 2010 side 6
*Omtale i [[Fædrelandsvennen]] i samband med 60-årsdagen 28. januar 1990
*Valerie Kubens: ''Kraftpenger gir godt liv''. Artikkel i Fædrelandsvennen 21. november 1992


==Eksterne lenker==
==Eksterne lenker==

Versjonen frå 29. november 2012 kl. 13:26

Fil:Ånund Kjetilson Homme 2010 (5)cr.JPG
Ånund K. Homme, mai 2010.
Foto: Siri Johannessen

Ånund Ketilson Homme (fødd 28. januar 1930) var lærar fleire stader i landet før han kom heim til Valle kommune og vart kulturkonsulent og seinare utgjevar.

Biografi

Etter folkeskule og framhaldskule i heimbygda drog Ånund K. til Arendal for å gå på handelsskule. Den var han ferdig med i 1949, og i 1953 starta han på Hornnes landsgymnas, der han tok eksamen i 1957. Så var han lærar på Veum skule eitt år, før han i 1958 starta på Oslo offentlege lærarskule, der han var ferdig i 1960. Sidan har han teke grunnfag i norsk og tysk og EDB-utdanning for lærarar. Han har og teke vidarutdanning i tysk i Tyskland.

I 1961 gifta han seg med Nella Nerem Homme frå Herøy kommune på Sunnmøre. Etter å ha vore lærar på Toten folkehøgskule i tre år, var han lærar i Herøy på Sunnmøre i mange år. Han var på fleire skular der, han var og ungdomsleiar og aktiv i lokalradioen dei hadde. I 1983-84 var han biblioteksjef og kultursekretær i Herøy. Han var leiar av Herøy folkeakademi i 12 år og medlem og nestformann i Møre og Romsdal opplysningsråd i ni år. Han har og vore leiar av Sunnmøre Mållag. Han var med på å stifte Herøy Mållag og leia det i mange år. Han var sekretær i det kommunale sang- og musikkutvalet i 12 år og formann i det kommunale kinostyret i fleire år. I 1986 vart han leiar i Herøy historielag, som hadde ansvar for Herøy gard, bygdemuseum og Herøy kystmuseum.

I 1987 kom han til Valle kommune som kulturkonsulent, ei stilling han hadde i 10 år. I den tida vart Valle kåra til Årets kulturkommune i Aust-Agder, og i finalen kom kommunen på andreplass. Ånund K. Homme var og primus motor for litteraturseminara i Valle. I hans tid som kulturkonsulent var Valle vertskommune for Sørlandsutstillingen. Han var og krumtapp i skriveseminar som Agder Litteraturlag heldt i Valle.

Etter 10 år som kulturkonsulent vart han pensjonist i 1997.

Aktiv pensjonisttid

Som pensjonist skipa han Setesdalsforlaget, eit forlag som gjev ut bøker i samarbeid med forfattarar. Over 150 titlar har det blitt. Han var i ein lang periode engasjert i Valle pensjonistforening, og han har vore aktiv i Agder Litteraturlag. Framleis er han leiar i Bykle og Valle kunstlag.

Heder

Kjelder

  • Ole Birger Lien: Eg vil stupe med skoa på Artikkel i Setesdølen 26. januar 2010 side 6
  • Omtale i Fædrelandsvennen i samband med 60-årsdagen 28. januar 1990
  • Valerie Kubens: Kraftpenger gir godt liv. Artikkel i Fædrelandsvennen 21. november 1992

Eksterne lenker