Ose: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
strammet opp teksten
Reidar T (diskusjon | bidrag)
s Eldre bildetillegg
Line 1: Line 1:
[[Fil:Ose 1973.jpg|thumb|I 1973 gikk riksveien gjennom Ose sentrum{{byline|Reidar Tveito}}]]
'''Ose''' er et lite tettsted ved [[riksvei 9]] nord i [[Bygland]] kommune i [[Setesdal]]. Det ligger ved [[Otra]]  før den breier seg ut og blir til [[Åraksfjorden]].
'''Ose''' er et lite tettsted ved [[riksvei 9]] nord i [[Bygland]] kommune i [[Setesdal]]. Det ligger ved [[Otra]]  før den breier seg ut og blir til [[Åraksfjorden]].



Versjonen frå 14. april 2011 kl. 21:29

I 1973 gikk riksveien gjennom Ose sentrum
Foto: Reidar Tveito

Ose er et lite tettsted ved riksvei 9 nord i Bygland kommune i Setesdal. Det ligger ved Otra før den breier seg ut og blir til Åraksfjorden.

Ose var tidligere et viktig trafikknutepunkt. På Ose var det skysstasjon fra 1887. Ose ble det nordlige endepunktet for rutetrafikken med dampbåtene Bjoren og Dølen fra 1897. Ose Turistheim ble bygd i 1909 og er Setesdals eldste turiststasjon som fremdeles er i drift. På Ose ligger Ose Ullvare, en butikk som selger varer av ull. Den drives av Annemor Sundbø.

Ved Ose ligger den spektakulære Reiårsfossen. Stedet er også kjent blant mange for Ose Countryfestival som ble arrangert første gang i 1983, men som hadde mange års opphold før den har blitt satt i gang igjen de siste årene.