Kjeddingsteinen: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Kart
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Rettet skrivefeil
 
Line 1: Line 1:
[[Fil:Juvassvegen Åseral 290616 (2)-2.jpg|miniatyr|høyre|Kjeddingsteinen [[29. juni 2016]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
[[Fil:Juvassvegen Åseral 290616 (2)-2.jpg|miniatyr|høyre|Kjeddingsteinen [[29. juni 2016]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Kjeddingsteinen''' er ei svær steinblokk langs [[Juvassvegen|vegen]] til [[Juvassdammen]] i [[Åseral]]. Steinen har tydeleg ikkje ramla ned frå fjellet. Det har gitt opphav til ei segn om at det var ei trollkjerring som kom berande med steinen og sette han ned der i år 1000. Så skulle ho kome att i år 2000 opr å hente han. Dette tala folk i [[Lognavatn|Lognevassbygda]] om då år 2000 kom. Men trollkjerringa har endå ikkje dukka opp.
'''Kjeddingsteinen''' er ei svær steinblokk langs [[Juvassvegen|vegen]] til [[Juvassdammen]] i [[Åseral]]. Steinen har tydeleg ikkje ramla ned frå fjellet. Det har gitt opphav til ei segn om at det var ei trollkjerring som kom berande med steinen og sette han ned der i år 1000. Så skulle ho kome att i år 2000 for å hente han. Dette tala folk i [[Lognavatn|Lognevassbygda]] om då år 2000 kom. Men trollkjerringa har endå ikkje dukka opp.


== Kjelder ==
== Kjelder ==

Siste versjonen frå 14. oktober 2023 kl. 20:03

Kjeddingsteinen 29. juni 2016.

Kjeddingsteinen er ei svær steinblokk langs vegen til Juvassdammen i Åseral. Steinen har tydeleg ikkje ramla ned frå fjellet. Det har gitt opphav til ei segn om at det var ei trollkjerring som kom berande med steinen og sette han ned der i år 1000. Så skulle ho kome att i år 2000 for å hente han. Dette tala folk i Lognevassbygda om då år 2000 kom. Men trollkjerringa har endå ikkje dukka opp.

Kjelder

Kart

Laster kart ...