Naustebekk: Skilnad mellom versjonar
Hopp til navigering
Hopp til søk
Ny side |
s Rettet skrivefeil |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
'''Naustebekk''' er ein liten flaumbekk i [[Åraksbø]] i [Bygland]]. Han har utspring i nokre myrar på [[Haugeåsen]] aust for Haugen og renn ned lia og ut i [[Åraksfjorden]]. | '''Naustebekk''' er ein liten flaumbekk i [[Åraksbø]] i [[Bygland]]. Han har utspring i nokre myrar på [[Haugeåsen]] aust for Haugen og renn ned lia og ut i [[Åraksfjorden]]. | ||
I turkeperiodar kan bekken bli heilt turr. Han hadde difor ikkje stor nok vassføring til å kunne nyttast til kvernbekk på den tida då bøndene mol mjølet sjølve. | I turkeperiodar kan bekken bli heilt turr. Han hadde difor ikkje stor nok vassføring til å kunne nyttast til kvernbekk på den tida då bøndene mol mjølet sjølve. | ||
Versjonen frå 16. januar 2026 kl. 18:35
Naustebekk er ein liten flaumbekk i Åraksbø i Bygland. Han har utspring i nokre myrar på Haugeåsen aust for Haugen og renn ned lia og ut i Åraksfjorden.
I turkeperiodar kan bekken bli heilt turr. Han hadde difor ikkje stor nok vassføring til å kunne nyttast til kvernbekk på den tida då bøndene mol mjølet sjølve.
Kjelder
- Reidar Vollen, Bygland gard og ætt, bind V, utgjeve av Bygland kommune, 2008, side 486