Åsveien (Grendi): Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
 
(4 mellomversjonar av den same brukaren er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
[[Fil:Åsveien turløype ved starten fra Damstien Grendi 160523.jpg|mini|høgre|Åsveien ved starten frå Damvegen [[16. mai 2023]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Åsveien''' er ein stig som går frå [[Damveien (Grendi)|Damveien]] til [[Utsikten Landeskogen|Utsikten]] i [[Grendi]] i [[Bygland]].  
'''Åsveien''' er ein stig som går frå [[Damveien (Grendi)|Damveien]] til [[Utsikten Landeskogen|Utsikten]] i [[Grendi]] i [[Bygland]].  


Stigen blei bygd opp som eit ledd i drifta av [[Landeskogen|Landeskogen tuberkulosesanatorium]] etter oppstarten i 1916. Utover på 1980- og 1990-talet var han mykje attgrodd. [[Roald Rysstad]], med god hjelp frå kona Anne Tove og borna, fekk rydda og stelt han oppatt i 1996–1997. Stigen er merka frå Damveien og fører fram til dagsturhytta på Utsikten.  
Stigen blei bygd opp som eit ledd i drifta av [[Landeskogen|Landeskogen tuberkulosesanatorium]] etter oppstarten i 1916. Utover på 1980- og 1990-talet var han mykje attgrodd. [[Roald Rysstad]], med god hjelp frå kona [[Anne Tove Rysstad]] og borna, fekk rydda og stelt han oppatt i 1996–1997. Stigen er merka frå Damveien og fører fram til dagsturhytta på Utsikten.
 
Landeskogen var ein «bokmålsbastion» frå starten av og turstigane fekk endenemning «-veien».


== Kjelder ==
== Kjelder ==
*[[Oddvar Schjølberg]], ''[[Fra sanatorium til fredssenter]]'', Aktive Fredsforlag, 2016, side 156–161


== Kart ==
== Kart ==

Siste versjonen frå 17. mars 2026 kl. 23:50

Åsveien ved starten frå Damvegen 16. mai 2023.

Åsveien er ein stig som går frå Damveien til Utsikten i Grendi i Bygland.

Stigen blei bygd opp som eit ledd i drifta av Landeskogen tuberkulosesanatorium etter oppstarten i 1916. Utover på 1980- og 1990-talet var han mykje attgrodd. Roald Rysstad, med god hjelp frå kona Anne Tove Rysstad og borna, fekk rydda og stelt han oppatt i 1996–1997. Stigen er merka frå Damveien og fører fram til dagsturhytta på Utsikten.

Landeskogen var ein «bokmålsbastion» frå starten av og turstigane fekk endenemning «-veien».

Kjelder

Kart

Laster kart ...