Irene Gressli Haugen: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
direkte lenke
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
utvidet litt
Line 1: Line 1:
'''Irene Gressli Haugen''' (født 22. juni 1975) vokste opp i [[Bygland]]. Hun er avdelingsleder for Norsk Forfattersentrum avdeling Sørlandet i Kristiansand. Norsk Forfattersentrum var en av støttespillerne til [[Landeskogen Litteraturfest]]. I 2002 tok hun hovedfag i litteraturvitenskap på Universitetet i Oslo. Hovedoppgaven hennes var  ''Som om en flytande metall eller något sådant hade trasslat in sig i muskulaturen : Smerte som litterær utfordring i [[:sv:Lars Gustafsson|Lars Gustafsson]]s «En biodlares död»''. Irene Græssli Haugen er litteraturkritiker og litteraturanmelder i Fædrelandsvennen.
'''Irene Gressli Haugen''' (født 22. juni 1975) vokste opp i [[Bygland]]. Hun er fra 2009 avdelingsleder for Norsk Forfattersentrum avdeling Sørlandet i Kristiansand. Norsk Forfattersentrum var en av støttespillerne til [[Landeskogen Litteraturfest]].  
 
Etter å ha gått ungdomsskolen på [[Bygland skule]], gikk hun ett år på [[Hornnes gymnas|Hornnes vidaregåande skule]] og to år på Vågsbygd videregående skole. Så tok hun storfag i nordisk Høgskolen i Agder før hun dro til Universitetet i Oslo. Der fikk hun med seg grunnfag i kunsthistorie før hun i 2002 tok hovedfag i litteraturvitenskap. Hovedoppgaven hennes var  ''Som om en flytande metall eller något sådant hade trasslat in sig i muskulaturen : Smerte som litterær utfordring i [[:sv:Lars Gustafsson|Lars Gustafsson]]s «En biodlares död»''. Irene Græssli Haugen er litteraturkritiker og litteraturanmelder i Fædrelandsvennen. Før hun begynte i sin nåværende stilling. jobbet hun ved Smia Galleri og Grafisk Verksted og Wergelandsenteret i Kristiansand.


==Kilder==
==Kilder==
*Informasjon i epost 14. juli 2013
*Informasjon i epost 14. juli 2013 og 19. juli 2013


==Eksterne lenker==
==Eksterne lenker==
*[https://www.duo.uio.no/handle/10852/26083 Lenke til hovedoppgave]
*[https://www.duo.uio.no/handle/10852/26083 Lenke til hovedoppgave]
{{DEFAULTSORT:Haugen, Irene Gressli}}
{{DEFAULTSORT:Haugen, Irene Gressli}}
[[Kategori:Personer fra Bygland kommune]]
[[Kategori:Personer fra Bygland kommune]]

Versjonen frå 19. juli 2013 kl. 19:05

Irene Gressli Haugen (født 22. juni 1975) vokste opp i Bygland. Hun er fra 2009 avdelingsleder for Norsk Forfattersentrum avdeling Sørlandet i Kristiansand. Norsk Forfattersentrum var en av støttespillerne til Landeskogen Litteraturfest.

Etter å ha gått ungdomsskolen på Bygland skule, gikk hun ett år på Hornnes vidaregåande skule og to år på Vågsbygd videregående skole. Så tok hun storfag i nordisk på Høgskolen i Agder før hun dro til Universitetet i Oslo. Der fikk hun med seg grunnfag i kunsthistorie før hun i 2002 tok hovedfag i litteraturvitenskap. Hovedoppgaven hennes var Som om en flytande metall eller något sådant hade trasslat in sig i muskulaturen : Smerte som litterær utfordring i Lars Gustafssons «En biodlares död». Irene Græssli Haugen er litteraturkritiker og litteraturanmelder i Fædrelandsvennen. Før hun begynte i sin nåværende stilling. jobbet hun ved Smia Galleri og Grafisk Verksted og Wergelandsenteret i Kristiansand.

Kilder

  • Informasjon i epost 14. juli 2013 og 19. juli 2013

Eksterne lenker