Storslåtta naturreservat: Skilnad mellom versjonar
Utsjånad
Forskrift |
lenke |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
'''Storslåtta naturreservat''' er eit myrreservat på Kallandsheia på garden [[Abusdal]] sin grunn, nord-vest for garden [[Espetveit (Evje og Hornnes gnr. 29)|Espetveit]], på veg mot [[Abusland]] sør-vest i [[Evje og Hornnes kommune]]. Området har eit areal på 506 dekar, og vart verna ved vedtak dagsett [[10. oktober 1986]]. | '''Storslåtta naturreservat''' er eit myrreservat på Kallandsheia på garden [[Abusdal]] sin grunn, nord-vest for garden [[Espetveit (Evje og Hornnes gnr. 29)|Espetveit]], på veg mot [[Abusland]] sør-vest i [[Evje og Hornnes kommune]]. Området har eit areal på 506 dekar, og vart verna som [[naturreservat]] ved vedtak dagsett [[10. oktober 1986]]. | ||
Grunngjevinga for fredinga er at dette er eit typisk myrområde i høgdenivået 300-500 moh. Området består av flatmyr der svakt hellande bakkemyr dominerer. I kanten av Storslåtta er det bratte bakkemyrer. Fastmattesamfunn av fattigmyr dekker meir enn 90%. Bjønnskjegg og vortetorvmose dominerer. Langs bekken gjennom myrområdet er det mange blaute parti med flytetorv. | Grunngjevinga for fredinga er at dette er eit typisk myrområde i høgdenivået 300-500 moh. Området består av flatmyr der svakt hellande bakkemyr dominerer. I kanten av Storslåtta er det bratte bakkemyrer. Fastmattesamfunn av fattigmyr dekker meir enn 90%. Bjønnskjegg og vortetorvmose dominerer. Langs bekken gjennom myrområdet er det mange blaute parti med flytetorv. | ||
Versjonen frå 5. juni 2017 kl. 10:22
Storslåtta naturreservat er eit myrreservat på Kallandsheia på garden Abusdal sin grunn, nord-vest for garden Espetveit, på veg mot Abusland sør-vest i Evje og Hornnes kommune. Området har eit areal på 506 dekar, og vart verna som naturreservat ved vedtak dagsett 10. oktober 1986.
Grunngjevinga for fredinga er at dette er eit typisk myrområde i høgdenivået 300-500 moh. Området består av flatmyr der svakt hellande bakkemyr dominerer. I kanten av Storslåtta er det bratte bakkemyrer. Fastmattesamfunn av fattigmyr dekker meir enn 90%. Bjønnskjegg og vortetorvmose dominerer. Langs bekken gjennom myrområdet er det mange blaute parti med flytetorv.