Musikk med (sterke) norske bånd
Musikk med (sterke) norske bånd var kveldens Postludium i tirsdagssendingen i Valle Radio 12. mai 2020. Siri Johannessen hadde hentet frem musikken, og slik ble den presentert:
- Trad./Folketone: «Fyrespel» med Knut Buen og Kåre Nordstoga i Gjerpen kirke.
Med et samspill mellom hardingfele og orgel åpnet kveldens Postludium, og det vil fortsette i et norsk spor. Rett nok er dette stykket som heter «Fyrespel» basert på en svensk folketone som kom vandrende inn til Telemark fra Värmland, men kilden er å finne i materialet etter Løndal, Fykerud og i Buen-tradisjonen. Dette forspillet ble innspilt i Gjerpen kirke i 1984 av telemarksmusikerne Knut Buen fra Tuddal på hardingfele og organisten Kåre Nordstoga som har røtter i Heddal.
Jeg tror dette kan være første gang mesterspelemannen Knut Buen er en del av Postludium, så først litt om ham. Knut flyttet fra Jondal i Buskerud til en tante og onkel i Tuddal da han var fem, og begynte å spille fele i niårsalderen. Han har sammen med broren Hauk videreført tradisjonene fra både fars- og morssiden i familien. Der var det kvedere, felespillere, slåttekomponister og fortellere. Blant lærerne og forbildene hans er spelemannen Olav Løndal (1904–1986). Ved siden av tradisjonen fra Buen-familien er det særlig tradisjonen etter Svein K. Løndal, Olavs far, som har betydd mye. Knut Buen er, som Kåre Nordstoga, ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden.
Syv år gammel kom domkantor og domorganist Kåre Nordstoga til Heddal. Han hadde allerede spilt piano en to års tid, og da han var 12 begynte han å spille på orglene i stavkirken og kapellet i Heddal. Nordstoga studerte senere under Kaare Ørnung, Søren Gangfløt, Magne Elvestrand og Bjørn F. Boysen ved Norges Musikkhøgskole, der han også senere ble professor selv. Fra 1984 er han tilknyttet Oslo domkirke i tillegg til at han jevnlig har konserter fra Japan til England, Tyskland og Norge.
Det som nå følger er den første satsen av Fem latinske kirkekor for blandet kor skrevet av en av Nordstogas forgjengere, Arild Sandvold. Hans navn fant jeg ofte i avisene i mai-juni 1945, i kirkemusikksammenheng, og i frigjøringsjubileumstiden må han da også være med.
I år er det dessuten 125 år siden han ble født i Kristiania, der han døde 89 år senere, 12. august 1984. I sammenheng med det vi nå får høre vil jeg la organistdelen av hans virke ligge, og fortelle at han også var sterkt av kor og kormusikk. Sandvold dirgerte tre store kor, Landskoret i Norges Kristelige Ungdomsforening (som han utviklet til å bli et av Oslos fremste oratoriekor), Oslo Domkantori og Cæciliaforeningen. Dette gjorde det mulig å fremføre en rekke av de store verkene, og da han trakk seg som kordirigent i 1957 hadde han med disse korene fremført mer enn 70 oratorier.
Nordstrand kirkekor ledet av Terje Kvam synger første sats av Sandvolds Fem latinske kirkekor for blandet kor: «Jubilate Deo omnis terra».
- Arild Sandvold: «Jubilate Deo omnis terra»
Det neste vi skal få høre er også en komposisjon av Arild Sandvold, denne gangen et rent orgelstykke. Det er en fantasi og toccata over et tema av Haydn «Din rikssak Jesus være skal». Den som skal spille er Sandvolds elev Bjørn Boysen som meget vel kan ha innstudert blant annet dette verket med Sandvold.
Bjørn Fougner Boysen ble født i Oslo i 1943 og døde der i 2018. I tillegg til studiene med Sandvold ved Musikkonservatoriet studerte han også med Finn Viderø i København. Boysen debuterte i 1966, og var blant annet professor og rektor ved Musikkhøgskolen 1991-98. Fra 1977 var han organist ved Oslo Konserthus. Han spilte også en sentral rolle i arbeidet med å ta vare på og restaurere Norges 1700-tallsorgler. I dette opptaket fra 2006 spiller Boysen på Frobeniusorgelet i Århus domkirke.
- Arild Sandvold: Fantasi og toccata over et tema av Haydn: «Din rikssak Jesus være skal»
Fra Oslo til Nedre Eiker og Per Steenberg som ble født på Korshorgen 17. mars 1870 og døde 28. juni 1947. I et haugiansk hjem lærte han å spille på salmodikonet, og på lærerskolen lærte han i tillegg å spille fiolin. Etter avlagt lærereksamen i 1889 studerte han videre i piano og orgelspill på organistskolen i Kristiania. 27. august 1892 debuterte han i Haug kirke med verker av Händel, Mendelssohn, Cappelen, Haarklou og Lindeman. I 1896 studerte han ett år i Leipzig med professorene Jadasshon og Poul Homeyer. Steenberg var organist i Vålerenga kirke og Markus kirke i tillegg til å være lærer, blant annet i kontrapunkt ved Musikkonservatoriet. Det er langt mer å fortelle, og jeg håper å komme tilbake til Steenberg i et program viet hans musikk.
Den som skal spille på orgelet i det akademiske kapellet i St. Petersburg er Alex Kurbanov. Han ble født i Novgorod i 1971, og har hatt sitt virke i Aure kyrkjelege fellesråd i Møre og Romsdal siden 2000. Kurbanov ble utdannet ved Rimsky-Korsakov-konservatoriet i St. Petersburg. Det vi skal få høre er Per Steenbergs koralfantasi over «Nun danket alle Gott».
- Per Steenberg: Koralfantasi over «Nun danket alle Gott»
Til avslutning får vi høre et korstykke til. Dette har tekst av forfatteren og lyrikeren Theodor Caspari. Han levde fra 1853 til 1948 i Oslo. Melodien er av komponisten, organisten og kordirigenten Alfred Paulsen som levde fra 1849 til 1936. Han var elev av blant annet Grieg og L.M. Lindeman, og studerte også ved musikkonservatoriet i Leipzig. I 1888 emigrerte han til USA, der han bosatte seg i Chicago. Vi får høre Nidarosdomens guttekor ledet av Bjørn Moe fremføre «Norge, mitt Norge». Takk for i kveld.
- Theodor Caspari, Alfred Paulsen: «Norge, mitt Norge»
Spilleliste
- Trad./Folketone: «Fyrespel» med Knut Buen og Kåre Nordstoga i Gjerpen kirke. Fra albumet På orgel og hardingfele (1985).
- Arild Sandvold: «Jubilate Deo omnis terra», sunget av Nordstrand kirkekor dirigert av Terje Kvam. Fra albumet Jubilate Deo (1975).
- Arild Sandvold: Fantasi og toccata over et tema av Haydn: «Din rikssak Jesus være skal», spilt av Bjørn Boysen på Frobeniusorgelet i Århus domkirke. Fra albumet Bjørn Boysen spiller Arild Sandvold (2006).
- Per Steenberg: Koralfantasi over «Nun danket alle Gott». Spilt av Alex Kurbanov. Fra albumet Live at St. Petersburg Academic capella, July 8, 2008 (2014).
- Theodor Caspari, Alfred Paulsen: «Norge, mitt Norge» med Nidarosdomens guttekor, dirigert av Bjørn Moe. Fra albumet Våre vakreste salmer og sanger (1996).