Island 80 år

Postludium Island 80 år var en del av tirsdagssendingen 25. juni 2024. Siri Johannessen hadde funnet frem musikken, og den presenterte hun slik:
Velkommen til et islandsk postludium, med musikere og komponister fra sagaøya i sentrum. For en uke siden kunne landet feire 80 år som selvstendig stat, gratulerer!
Det første stykket vi får høre i kveld er med kor: Islands nasjonalsang, Lofsöngur. Komponisten Sveinbjörn Sveinbjörnsson skrev melodien til feiringen av at Island hadde vært bebodd i tusen år. Det var i 1874, og Matthías Jóchumsson skrev teksten. 2. august 1874 ble det premiere i katedralen i Reykjavik med kong Christian IX til stede, men først i 1944 ble Lofsöngur landets offisielle nasjonalsang.
Sveinbjörn Sveinbjörnsson ble født på Seltjarnarnes i Reykjavik i 1847, og døde i København i 1927. Melodien til Lofsöngur skrev han under et opphold i Edinburgh, og den lå til grunn for at han som første islandske komponist fikk en statspensjon. Presten og lyrikeren Matthías Jóchumsson fikk etter hvert også statspensjon, i tillegg til at Alltinget ga ham tittelen Nasjonaldikter.
Opprinnelig studerte Sveinbjörn teologi, men etter et møte med fiolinisten og komponisten Johan Svendsen, som nettopp var ferdig med studiene i Leipzig, skiftet han retning. Svendsen oppfordret Sveinbjörn til å studere musikk i Leipzig eller København. Sveinbjörn valgte København, men reiste senere til Leipzig der han fikk Carl Reinecke som lærer. Etter studiene flyttet han til Edinburgh for å få flere muligheter enn det Island på den tiden kunne tilby en musiker. Sveinbjörn komponerte hovedsakelig melodier og poetisk kammermusikk i Mendelssohns stil. Han skal ha vært den første islendingen med en internasjonal karriere som komponist.
Karlakórinn Fóstbræður, mannskoret Fosterbrødre, skal synge. Koret ble stiftet i 1916, og hører hjemme i Reykjavík. Nå teller det rundt 70 medlemmer, og Árni Harðarson har vært dirigent siden 1991.
Árni studerte piano ved Kópavogurs musikkonservatorium og studerte så piano og komposisjon ved The Royal College of Music i London fra 1978-'83. Studiene ledet til en eksamen i solistisk pianospill. På Island arbeidet han først som lærer, og ble senere rektor ved Kópavogs musikkhøyskole. Árni har vært aktiv som komponist og kor- og orkesterdirigent i ulike prosjekter. Han komponerer hovedsakelig for kor- og teater, og vi får nå høre Islands nasjonalsang,
- Lofsöngur, fremført av Mannskoret Fosterbrødre fra Reykjavik, dirigert av Árni Harðarson.

Korsang nummer to, som følger etter Islands nasjonalsang, Lofsöngur, er Hildigunnur Rúnarsdóttirs arrangement av Salme 150, som også er en lovsang. Hildigunnur er en sopran og komponist som ble født i Reykjavik i 1964. I 1989 ble hun uteksaminert fra Reykjavik musikkonservatoriums fakultet for teori og komposisjon. Lærerne var Þorkell Sigurbjörnsson og Atli Heimir Sveinsson. Hildigunnur fortsatte studiene i komposisjon med Günter Friedrichs i Hamburg og Svend Hvidtfelt Nielsen i Köbenhavn fra 1989 til '92. Blant verkene er en barneopera, en konsert for orgel, strykere og slagverk, korverk og kammermusikk.
Koret som skal fremføre salmen er Hallgrimskirkens motettkor som ble stiftet som kirkekor i 1982. Kantor og organist Hörður Áskelsson grunnla det og ledet det til 2021. Koret har et variert repertoir med oratorier, pasjoner, messer og islandske sanger.
Hörður Áskelsson ble født i Akureyri i 1953, og studerte musikk der og i Reykjavík før han flyttet til Düsseldorf for å studere ved Robert Schumann Hochschule i 1976. Fem år senere ble han uteksaminert summa cum laude som organist og kantor. Hörður arbeidet så et år som organist ved Neanderkirken i samme by før han flyttet til Reykjavík, der han ble ansatt som organist og musikalsk leder i Hallgrimskirken. Den stillingen hadde han fra 1982 til 2021. Hörður har også arbeidet som lærer i orgelspill og kordireksjon ved Islands nasjonale skole for kirkemusikk, og fra 1985-'95 i liturgisk musikk ved Islands universitet. Fra 2005 til 2011 var han kirkemusikksjef i Den islandske statskirken.
Han ble utnevnt til ridder i Den islandske falkeorden i 2004, og i 2017 vant han prisen for Årets utøver med kammerkoret Schola Cantorum, og i 2022 med Motettkoret som straks synger.
Vi får nå høre
- Hildigunnur Rúnarsdóttirs arrangement av Salme 150, fremført av Motettkoret i Hallgrímskirken dirigert av Hörður Áskelsson.

Fra kor skal vi over til orgel. Neste komponist og organist er Páll Ísólfsson. Store norske leksikon beskriver ham som den drivende kraft i oppbyggingen av musikklivet på Island.
Páll ble født i Stokkseyri sør for Reykjavik i 1893, og døde i Reykjavik i 1974. Han var det eldste av Ísólfur Pálsson og Þuriður Bjarnadóttirs 12 barn. Faren var skipper, organist, komponist og instrumentbygger. En kan si at Páll hadde fått musikken inn med morsmelken siden flere generasjoner før ham var kjent som sangere og organister. Faren begynte å lære ham orgelspill da han var åtte, og han oppdaget tidlig at det å komponere små melodier var enkelt for ham. Femten år gammel reiste han til Reykjavik for å studere orgel med komponisten Sigfús Einarsson, og i 1913 videre til Leipzig for å studere ved det kongelige konservatoriet med blant annet Karl Straube og Max Reger. Fra 1917-'19 var han Straubes assistent og stedfortreder ved Thomaskirken. Straube ga Páll et meget godt skussmål da han avsluttet studiene, og ingen andre fra Island hadde en lignende utdannelse i musikk den gang.
Før han vendte tilbake til Island i 1921 hadde han spilt konserter flere steder i Tyskland og Danmark, og fått gode kritikker. På Island underviste han i orgel ved Universitetet, og var direktør for konservatoriet fra det ble grunnlagt i 1930 til 1957. I 1939 etterfulgte han sin gamle lærer Sigfús Einarsson som domkantor og organist i Hallgrimskirken, og der arbeidet han frem til 1968. I tillegg var han musikksjef i islandsk radio i mange år.
Páll mottok flere anerkjennelser for sitt bidrag til musikken, som for eksempel den Islandske falkeordenens Storkors, et æresdoktorat ved Universitetet i Oslo og medlemskap i Kungliga Svenska Akademien.
Det finnes flere innspillinger av hans verk, både av ham selv og andre. I 1993 ble dobbeltalbumet Páll Ísólfsson: Aldarminning 1993 i anledning hundreårsfeiringen av hans fødsel utgitt. På albumet finnes innspillinger med ham, og det er to små koralforspill av og med ham vi straks får høre. Innspillingen fra 1960 ble gjort på Hallgrimskirkens Frobenius-orgel fra 1934. Det har 26 stemmer, tre manualer og pedal, og befinner seg nå i kirken i Reykholt.
De to små koralforspillene er basert på islandske sanger, den tradisjonelle «Víst ertu, Jesú, kóngur klár» og «Hin mæta morgunstundin» av Bjarni Pálsson:
- «Sálmaforleikur i F-dur»
- «Sálmaforleikur i D-dur»
Fra Páll Ísólfsson til en relativt ny komposisjon. I november 2022 hadde organisten Guðný Einarsdóttir premiere på to stykker hun hadde bestilt av Arngerður María Árnadóttir, Birting og Eyland, og det ble fremført på orgelet i Háteigskirkja i Reykjavík. Straks er det Eyland som vi får høre, men først litt om de to kvinnene.

Komponisten, organisten og kordirigenten Arngerður María Árnadóttir begynte å synge og å spille piano allerede to år gammel. I 2000 avrundet hun sin bachelor i musikk ved Universitetet i Aalborg, og syv år senere en grad som organist og kirkemusiker i Reykjavik. Hun tok også mastergraden i komposisjon ved Islands kunsthøyskole i 2021, men arbeidet som komponist allerede fra 2017. Arngerður har hovedsakelig komponert for kor, strykekvartetter og kammermusikk.
Den som bestilte Eyland er organisten Guðný Einarsdóttir, født i 1978. Hun studerte med Marteinn H. Friðriksson på folkekirkens musikkskole, ble uteksaminert fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium i København i 2006, og der hadde hun blant annet studert med Lasse Ewerlöf og Bine Bryndorf. Samtidig var hun andreorganist ved Holmens kirke i samme by. Vinteren 2006-'07 var hun organist i kirken til den danske menigheten i Paris, samtidig som hun studerte med organistene Eric Lebrun og Sophie-Véronique Cauchefer-Choplin. Hun har også fått undervisning av organister som Michael Radulescu, Hans-Ola Ericson og Olivier Latry.
Guðný har fokusert på å fremføre og urfremføre islandsk kirkemusikk både med kor og som orgelsolist. Hun har undervist både i piano og orgel, og satset på programmer som bringer barn og unge til orgelet. Sammen med en komponist og en illustratør skapte hun det musikalske eventyret Lítil saga úr orgelhúsi der orgelpipene som bor i orgelhuset er figurer i historien. Sammen med organisten Sigrún Magna Þórsteinsdóttir har hun hatt flere orgelkonserter og workshops for barn. Guðný har blant annet arbeidet som organist og kordirigent i Háteigskirken i Reykjavík, men er nå leder for Den evangelisk-lutherske kirkes musikkskole og kirkemusikkkonsulent for den evangelisk-lutherske kirke.
Vi får høre henne spille
- Arngerður María Árnadóttirs Eyland på orgelet i Háteigskirken som ble bygget av Karl Schuke i 1973. Det har to manualer og pedal.
Da er tiden kommet for kveldens siste sang. Den står komponisten, dirigenten og pianisten Þorkell Sigurbjörnsson for. Han ble født i Reykjavík i 1938, og døde i Kópavogur i 2013. Hans verk har en stor bredde både med hensyn til kompositoriske teknikker, stiler og sjangre. Han skal ha sagt at han måtte skrive musikken som trengtes, som musikerne ville spille og publikum høre.
Han var sønn av biskop Sigurbjörn Einarsson og Magnea Þorkelsdóttur, og flyttet til Minnesota i 1957 for å studere ved Hamlin University. I 1961 ble han uteksaminert fra University of Illinois i Urbana–Champaign. Året etter reiste han tilbake til Island der han så underviste i piano, komposisjon, musikkteori og musikkhistorie ved konservatoriet i Reykjavík i mange år. Ved siden av undervisningen har han hatt flere stillinger ved utenlandske institusjoner, som for eksempel Center for Creative and Performing Arts i Buffalo, og Center for Music Experiment i La Jolla i California. Hjemme på Island ledet han det islandske musikkinformasjonssenteret fra 1968 til 1989, fra 1969 til 1989 var han Islands representant i Nordisk ministerråds komité for nordisk musikksamarbeid.
I 1993 ble Þorkell tildelt Ridderkorset av den islandske Falkeordenen, i 1995 ble han utnevnt til medlem av Kungliga Musikaliska Akademien i Sverige, og i 1999 ble han utnevnt til æresdoktor ved Hamlin University i St. Paul i Minnesota.
Kveldens siste salme har den passende tittelen Nú hverfur sól í haf. Þorkell skrev melodien til den i 1983, teksten hadde Sigurbjörn Einarsson allerede skrevet i 1980. Den fremføres av et annet av Hörður Áskelssons kor, Schola Cantorum, som ble grunnlagt i 1996. Dets repertoar består hovedsakelig av renessanse-, barokk- og samtidsmusikk, og verk av islandske komponister.
Med kveldssangen som på norsk heter Nå forsvinner sol i hav sier jeg takk for meg, og ønsker dere velkommen tilbake.
- Nú hverfur sól í haf fremført av Schola Cantorum Reykjavicensis, dirigert av Hörður Áskelsson
Spilleliste
- Sveinbjörn Sveinbjörnsson (m), Matthías Jochumsson (t): Lofsöngur, fremført av Karlakórinn Fóstbræður fra Reykjavik, dirigert av Árni Harðarson. Fra albumet Stiklað á stóru (1993)
- Hildigunnur Rúnarsdóttir (arr): Psalm 150 fremført av Mótettukór Hallgrímskirkju dirigert av Hörður Áskelsson fra albumet LJÓSIÐ ÞITT LÝSI MÉR
(2008)
- Páll Ísólfsson på Frobeniusorgelet i Hallgrimskirken (1960), fra albumet Aldarminning 1993 (1993):
- «Sálmaforleikur i F-dur»
- «Sálmaforleikur i D-dur»
- Arngerður María Árnadóttir: Eyland, spilt av organist Guðný Einarsdóttir på Schuke-orgelet i Háteigskirkja, Reykjavik. Fra albumet Himindaggir (2023)
- Þorkell Sigurbjörnsson: Nú hverfur sól í haf fremført av Schola Cantorum Reykjavicensis, dirigert av Hörður Áskelsson. Fra albumet Mediatio (2016)