Blekeslepp frå fly 1948

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Under flysleppet skal bleka ha retta seg inn slik mot vassflata.

Bleka er ein sjeldan fisk som ein finn i delar av Otravassdraget. I seinare år har ein nytta store resursar for å redda fisken, som var i ferd med å døy ut. Dette avisutklyppet frå Agderposten i 1948 fortel om utsetjing i Østfold av bleke frå Setesdal , og utsetjingsmetoden var uvanleg:

3000 dverglaks fra Byglandsfjord sluppet ned fra fly

3000 dverglaks fra Byglandsfjord ble i slutten av forrige uke sluppet ned med fly over Langen sjø i Ski, forteller Aftenposten. I februar og mars ble det hentet rogn fra Byglandsfjord og rognen ble klekket ut på settefiskanlegget på Holmen og foret opp der. Settefiskene var nå omkring 4 cm. lange og i fin form.
I Byglandsfjorden er gjennomsnittsvekten for en voksen dverglaks omkring 3 hekto. Laksen som ble sluppet fra fly, falt først hulter til bulter, men etterhvert som de falt ned rettet de inn med hodene først og suste som en formasjon stupbombere i fin vinkel mot vannflaten.

Kjelde

  • 3000 dverglaks fra Byglandsfjord sluppet ned fra fly, Agderposten, 28. september 1948.