Syrtveit Fiskeanlegg: Skilnad mellom versjonar
Syrtveit Fiskeanlegg |
Bilete |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
[[Fil:Syrtveit Fiskeanlegg 2011.jpg|miniatyr|400px|Fiskeanlegget ligg like inntil fossande [[Otra]].{{byline|[[Reidar Tveito]]}}]] | |||
'''Syrtveit Fiskeanlegg''' (tidlegare [[Setesdal Settefisk]]) er eit kultiveringsanlegg for bleke og aure på austbreidda av [[Otra]] på [[Syrtveit]] i [[Evje og Hornnes]]. Hovudoppgåva er oppdrett av den spesielle [[Bleke|Byglandsfjordbleka]]. Sidan 1970-talet har eigaren, [[Otteraaens Brugseierforening]], hatt pålegg om å sette ut 100.000 blekeyngel kvart år. I tillegg til bleke, har det vore sett ut 21.350 ein-årige aure årleg i Otra-vassdraget. Det blir også seld ein del fisk til grunneigarar og fiskelag. | '''Syrtveit Fiskeanlegg''' (tidlegare [[Setesdal Settefisk]]) er eit kultiveringsanlegg for bleke og aure på austbreidda av [[Otra]] på [[Syrtveit]] i [[Evje og Hornnes]]. Hovudoppgåva er oppdrett av den spesielle [[Bleke|Byglandsfjordbleka]]. Sidan 1970-talet har eigaren, [[Otteraaens Brugseierforening]], hatt pålegg om å sette ut 100.000 blekeyngel kvart år. I tillegg til bleke, har det vore sett ut 21.350 ein-årige aure årleg i Otra-vassdraget. Det blir også seld ein del fisk til grunneigarar og fiskelag. | ||
Versjonen frå 1. oktober 2015 kl. 19:26

Syrtveit Fiskeanlegg (tidlegare Setesdal Settefisk) er eit kultiveringsanlegg for bleke og aure på austbreidda av Otra på Syrtveit i Evje og Hornnes. Hovudoppgåva er oppdrett av den spesielle Byglandsfjordbleka. Sidan 1970-talet har eigaren, Otteraaens Brugseierforening, hatt pålegg om å sette ut 100.000 blekeyngel kvart år. I tillegg til bleke, har det vore sett ut 21.350 ein-årige aure årleg i Otra-vassdraget. Det blir også seld ein del fisk til grunneigarar og fiskelag.
Anlegget har 60 2×2 meters kar og 22 1×1 meters kar i startfôringsavdelinga, 16 3-meters kar i stamfiskavdelinga og 6 3-meters kar i uteavdelinga. I tillegg til laboratoriet, driftssentral og kontor er det ei eiga informasjonsavdeling ved akvariet der interesserte kan kome og sjå fisken gjennom glasruter. Her er også historia til bleka og fiskeanlegget godt forklart på store plansjer. Det er bilete frå eldre dagar, og nokre gamle fiskereidskaper er stilt ut.
Syrtveit Fiskeanlegg blei bygd i 1991, og har for tida (2015) to tilsette: Bernt Olaf Martinsen (fagspesialist) og Nils Børge Kile (prosjektmedarbeidar).
Historie
Kjelder
- Kåre Hodne, Setesdal Settefisk AS og bleka, artikkel i Agder Energi sitt internmagasin A-magasinet nr. 2/2001, side 16
- Om Syrtveit Fiskeanlegg på nettsida til Otteraaens Brugseierforening