Svein Hovden: Skilnad mellom versjonar
s Byttet ut folkesanger med kveder i innledning |
s Lagt til noen kategorier |
||
| Line 16: | Line 16: | ||
*[http://lokalhistoriewiki.no/index.php/Der_nede_(Bykle_gnr_2/1) Artikkelen om bruket Der Nede på Hovden på lokalhistoriewiki.no] Denne artikkelen er igjen basert på ein artikkel i den trykte utgåva av ''[[Heimar og folk i Bykle]]'' av [[Aanund Olsnes]] | *[http://lokalhistoriewiki.no/index.php/Der_nede_(Bykle_gnr_2/1) Artikkelen om bruket Der Nede på Hovden på lokalhistoriewiki.no] Denne artikkelen er igjen basert på ein artikkel i den trykte utgåva av ''[[Heimar og folk i Bykle]]'' av [[Aanund Olsnes]] | ||
*Olav M. Holen, ''Meir gamalt or Sætesdal I'', utgjeve på eige forlag, 2015 | *Olav M. Holen, ''Meir gamalt or Sætesdal I'', utgjeve på eige forlag, 2015 | ||
[[Kategori:Fødsler i 1840]] | |||
[[Kategori:Dødsfall i 1924]] | |||
[[Kategori:Personer fra Bykle kommune]] | |||
Versjonen frå 21. september 2015 kl. 09:55
| Svein Hovden | ||
|---|---|---|
| Svein Hovden rundt 1890. | ||
| Født: | 18. august 1840 | |
| Død: | 1924 (alder 83–84) | |
Svein Knutsson Hovden (fødd 18. august 1840, død 1924) frå Hovden i Bykle var bonde og tradisjonsberar, sogemann, kvedar, handverkar, postopnar og mykje anna i Øvre Setesdal.
Han var son av Knut Sigvaldsson (1809–1860) og Gyro Sveinsdotter Tovsland (1803–1882), og vart fødd på støylen Rôterjoet ved Hartevatn. Faren var frå Kvammen i Åmotsdal, medan mora var av Tovslandsætta i Grungedal. Dei kjøpte garden Haugårdsmo i 1830, og bytte så til seg Hovden Der nede i 1836. Det var der Svein Knutsson vaks opp som den nest yngste i ein syskjenflokk på seks. Sjølv kalla han seg Svein K. Tveiten etter morsgarden i Grungedal. Men i Bykle er han kjend som Svein Hovden.
Han vart gift med Tone Knutsdotter Gardsteig (1850–1892), og dei fekk ti born saman. Tre av borna døydde unge. Men dei andre vaks opp. Det er ei rekkje etterkomarar etter Svein og Tone både i Noreg og USA.
Sogemann
Mest kjend er Svein Hovden truleg som sogemann. Han skreiv ikkje ned noko sjølv. Men noko av sitt rike tilfang av soger fekk han fortald til Johannes Skar. Seinare skreiv Knut Hoslemo ned mange av historiane hans. Mange av desse fekk Knut Hoslemo på trykk i Agder Tidend i tidsromet 1920-1930. Mykje av stoffet er no samla og gjeve ut av Olav M. Holen i Meir gamalt or Sætesdal I (2015).
Litteratur
- Leonhard B. Jansen og Kirsten Bråten Berg, Svein Knutsson Hovden – kvedar og sogemann (1991)
Kjelder
- Artikkelen om Svein Knutsson Hovden på lokalhistoriewiki.no, skrive av Chris Nyborg
- Artikkelen om bruket Der Nede på Hovden på lokalhistoriewiki.no Denne artikkelen er igjen basert på ein artikkel i den trykte utgåva av Heimar og folk i Bykle av Aanund Olsnes
- Olav M. Holen, Meir gamalt or Sætesdal I, utgjeve på eige forlag, 2015