Flateland bru: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lenkefiks
 
(Éin mellomversjon av den same brukaren er ikkje vist)
Line 1: Line 1:
[[Fil:Flateland postveg brukar 211123-2.jpg|mini|høgre|alt=Dei gamle brukara. Foto.|Dei gamle brukara [[21. november 2023]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
[[Fil:Flateland postveg brukar 211123-2.jpg|mini|høgre|alt=Dei gamle brukara. Foto.|Dei gamle brukara [[21. november 2023]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Flateland bru''' var ei bru over Flatelandsåne ved [[Flateland camping]] i [[Valle]], på den gamle setesdalsvegen mellom Valle og [[Bykle]]. Brua blei bygd om lag 1873, og bygd om til ei stålbjelkebru i 1927. Ho var i bruk til 1961. I dag er bare dei gamle brukara å sjå på staden.
'''Flateland bru''' var ei bru over [[Rygnestadåni|Flatelandsåne]] ved [[Flateland camping]] i [[Valle]], på den gamle setesdalsvegen mellom Valle og [[Bykle]]. Brua blei bygd om lag 1873, og bygd om til ei stålbjelkebru i 1927. Ho var i bruk til 1961. I dag er bare dei gamle brukara å sjå på staden.


== Kjelder ==
== Kjelder ==

Siste versjonen frå 23. januar 2024 kl. 21:28

Dei gamle brukara. Foto.
Dei gamle brukara 21. november 2023.

Flateland bru var ei bru over Flatelandsåne ved Flateland camping i Valle, på den gamle setesdalsvegen mellom Valle og Bykle. Brua blei bygd om lag 1873, og bygd om til ei stålbjelkebru i 1927. Ho var i bruk til 1961. I dag er bare dei gamle brukara å sjå på staden.

Kjelder

  • Leonhard Jansen (red.), Frå postveg til riksveg – vegar og vegminne lags riksveg 9, Bokbyen Forlag, 2018, side 50 og side 159, kart nr. 24 bak i boka
  • Artikkelen om Flateland bru på Kulturminnesok.no

Eksterne lenker

Kart

Laster kart ...